Śnieżyczka przebiśnieg:
Ich niezwykły urok, zachęca do zatrzymania się i pochylenia nad ich delikatnymi, białymi kwiatami.
Jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.Wyrasta spod śniegu i kwitnie od lutego do kwietnia. Występuje w Karpatach - w piętrach reglowych - oraz nieco rzadziej w południowej części niżu. Spotkałam ją w Złotym Potoku w Rezerwacie "PARKOWE".
Śnieżyca wiosenna:
Rzadko spotykana , najczęściej w Sudetach i Karpatach Wschodnich oraz na Nizinie Śląskiej i w południowej części Wielkopolski.Objęta ścisłą ochroną gatunkową. Wpisana na polską czerwoną listę roślin w kategorii VU (narażona na wyginięcie). Jej nasiona rozsiewane są za pośrednictwem mrówek, ale rozmnaża się także wegetatywnie, tworząc cebulki przybyszowe.Kwitnie od marca do kwietnia.

Szafran spiski:
Występuje masowo, pokrywając zwartymi łanami górskie hale.Jest pod ścisłą ochroną gatunkową.Kwitnie od marca do kwietnia. Występuje w piętrach reglowych w Karpatach Zachodnich: Tatrach , Gorcach , Beskidzie Żywieckim i Małym. Ma liliowofioletowe kwiaty, rzadziej białe.

Zawilec gajowy:
Rośnie w lasach liściastych oraz mieszanych,borach, zaroślach i sporadycznie na łąkach. Występuje na całym niżu, w górach sięga do piętra regla górnego. Kobierce kwitnących zawilców, wyścielające dno lasu, stanowią ostateczny sygnał do pożegnania się z zimą. Zawierają silne trujące alkaloidy o ostrym smaku.

Pierwiosnek lekarski:
Kwitnie od kwietnia do maja. Rośnie na łąkach, suchych zboczach, zaroślach i widnych lasach. Występuje dość pospolicie na niżu , w górach sięga do piętra regla dolnego. Objęty częściową ochroną gatunkową. Pierwiosnek ma właściwości lecznicze. Napar z kwiatów działa wykrztuśnie- stosuje się go w nieżytach górnych dróg oddechowych. Odwar z korzenia stanowi środek moczopędny, przeciwbólowy i przeciwreumatyczny. Dawniej z kwiatów pierwiosnka z dodatkiem drożdży, miodu, cytryny i cukru wyrabiano wino pierwiosnkowe.

Przylaszczka pospolita:
Kwitnie od marca do maja. Rośnie w lasach liściastych i mieszanych oraz w zaroślach, na podłożu bogatym w węglan wapnia. Występuje na niżu i w niższych położeniach górskich. Objęta ścisła ochroną gatunkową. Wczesną wiosną dno lasu pokrywa się zwartym, fioletowym kobiercem przylaszczek. Jest trująca, ale zarazem ma właściwości lecznicze. Napar z liści działa przeciwzapalnie, przeczyszczająco, antyseptycznie i przeciwbólowo. stosuje się go przy dolegliwościach dróg oddechowych, wątroby i woreczka żółciowego.

Od samego widoku robi się miło :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! =)
UsuńPrzepiękne. Uwielbiam wiosnę. Już nie mogę się doczekać jej pierwszych oznak.
OdpowiedzUsuńJestem zadowolona, że mogłam poprawić komuś humor.
Usuń