piątek, 22 lutego 2013

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT


Ekologia bada wzajemne zależności pomiędzy organizmami a środowiskiem, czyli mówi nam o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Nazwę tę wprowadził profesor Ernest Haeckel w 1869 roku, wyodrębniając ją z biologii jako osobną dyscyplinę naukową.

Ekologiczny sposób myślenia może stać się drogowskazem dla wszystkich, którzy chcą postępować tak, aby nie szkodzić przyrodzie. Ważne jest, aby pokolenia młodych ludzi dorastały w duchu ekologicznym, żeby umieli dokonywać prawidłowych wyborów, a los środowiska naturalnego, roślin i zwierząt, wśród których żyją, był bliski ich sercu. Ekologia powinna wejść na stałe do podstawowych zasad kultury i dobrego wychowania.

W związku z powyższym powinniśmy postępować tak, aby ograniczać następujące zjawiska:
- kwaśne deszcze- powstają  w chmurach z połączenia różnych tlenków( siarki, azotu, węgla)  z wodą, w wyniku czego powstają słabe kwasy. Spadając na ziemię , powodują zakwaszanie wód powierzchniowych i gruntowych, na skutek czego giną ryby i inne organizmy wodne. Najszybciej na zakwaszenie reagują drzewa iglaste- świerki i sosny tracą igły, a następnie obumierają. Takie deszcze powodują również korozję metali, rozpuszczają kamień ( piaskowce, wapienie) niszcząc w ten sposób budowle.
- efekt cieplarniany- podczas spalania paliw kopalnych takich, jak węgiel i ropa naftowa, uwalniany jest do atmosfery dwutlenek węgla, który zatrzymuje część promieniowania słonecznego odbitego od powierzchni Ziemi. Dzięki temu na Ziemi jest ciepło. Niestety, człowiek tak zanieczyścił środowisko, że zbyt duże ilości tego gazu zatrzymują więcej niż dotychczas promieniowania cieplnego- podobnie ja szyby w szklarni. Średnia temperatura na Ziemi nieznacznie wzrosła, nastąpiło globalne ocieplenie klimatu. Gdyby stopniała część lodowców na biegunach i w górach doszłoby do zalania terenów położonych najniżej: części wschodniej Anglii, depresji  w Holandii i południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Już teraz zalewane są tropikalne wyspy koralowe.
- smog- gęsta mgła utrzymująca się nad miastem, zawierająca dużo sadzy , tlenku węgla, tlenków siarki. Powoduje liczne zachorowania , a nawet zgony, ponieważ poraża układ oddechowy i krwionośny, jak również silne bóle głowy, podrażnienia oczu. W Polsce smog powstaje w kotlinach między górami, gdzie zanieczyszczone powietrze nie może się przedostać do góry, między innymi w Zakopanem i Kotlinie Jeleniogórskiej, oraz tam, gdzie skupione są zakłady przemysłowe- na Górnym Śląsku i w Krakowie. Część osób, aby ograniczyć powstawanie smogu rezygnuje  z samochodów , zastępując je rowerem.
- dziura ozonowa- w atmosferze 2- 40 kilometrów nad Ziemią znajduje się warstwa ozonu, która pełni funkcję filtru nieprzepuszczającego szkodliwych dla człowieka promieni ultrafioletowych. W 1984 roku naukowcy odkryli nad Antarktydą wielką dziurę ozonową, która jest niczym innym jak zmniejszeniem się tej warstwy. Jeżeli dziura ta jeszcze się powiększy zagrozi zdrowiu ludzi, ponieważ promieniowanie UV może powodować oparzenia i raka skóry, a nawet mutację genetyczną. Okazało się, że przyczyną tego negatywnego zjawiska są gazy sprężające, występujące w aerozolach i lodówkach, tzw. freony. Używając dezodorantów i farb w aerozolu, sami przyczyniamy się do jej powiększania. Freony w pobliżu Ziemi zachowują się obojętnie, dopiero wysoko w atmosferze pod wpływem promieni UV uwalniają chlor, który ułatwia rozpad cennego ozonu. Są tak trwałe,że pozostają w atmosferze przez sto lat.

Tu szukaj ekologicznych ciekawostek:

KWAŚNE DESZCZE

ZMIANY KLIMATYCZNE






5 komentarzy:

  1. Interesujący blog, teraz już wiemy wszystko o ekologii, fajne filmy i zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe informacje dla każdego

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie sama ekologia jest ważna i chyba każdy z nas powinien o takich kwestiach wiedzieć. Ja za to od siebie chcę wam polecić bardzo dobrej jakości specjalistyczne analizy środowiskowe od http://eco-expert.eu/ gdyż wiem, że są one niezwykle ważne.

    OdpowiedzUsuń